7η Ουρολογική Συνάντηση Κεντρικής Ελλάδας με διεθνή συμμετοχή «Καρκίνος του προστάτη:Από το Α έως το Ω»

02 Feb, 2018

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι, Είναι ιδιαίτερη τιµή αλλά και χαρά για µας να σας προσκαλέσουµε εκ νέου στην η «7 Διεθνή Ουρολογική Συνάντηση Κεντρικής Ελλάδας», που θα πραγµατοποιηθεί στις 02-04 Φεβρουαρίου 2018, στο ξενοδοχείο Larissa Imperial, στη Λάρισα. Η Συνάντηση διοργανώνεται από την Ουρολογική Κλινική του Πανεπιστηµίου Θεσσαλίας, το Ερευνητικό Κέντρο Παθήσεων του Ουροποιογεννητικού (ΕΚΠΟ) και το τµήµα της Ουρογεννητικής Ογκολογίας της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας και του Ιατρικού Τµήµατος του Πανεπιστηµίου Θεσσαλίας.
Ο τίτλος του συνεδρίου είναι: «Καρκίνος του προστάτη: Από το Α εως το Ω». Οι οµιλητές είναι διακεκριµένοι στον τοµέα τους Επιστήµονες, τόσο από την Ελλάδα, όσο και από το εξωτερικό και βασικό τους µέληµα είναι η παρουσίαση όλων των πτυχών της νόσου. Για 9η συνεχή χρονιά στα πλαίσια των εκδηλώσεων θα πραγµατοποιηθούν χειρουργικές επεµβάσεις οπισθοπεριτοναϊκού λεµφαδενικού καθαρισµού σε ασθενείς µε καρκίνο όρχεως και υπολειπόµενη οπισθοπεριτοναϊκή νόσο µετά χηµειοθεραπεία. Φιλοδοξία µας είναι η εκδήλωση αυτή να τύχει της ίδιας αποδοχής από την Ουρολογική Κοινότητα όπως και οι προηγούµενες και να αποτελέσει ένα υψηλού επιστηµονικού επιπέδου βήµα συζήτησης όλων των τρεχουσών εξελίξεων για τον καρκίνο του προστάτη .

Με θερµούς χαιρετισµούς

Καθηγητής Β. Π. Τζώρτζης Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής